Poslanec Úsvitu Marek Černoch: Že má Okamura blízko k Babišovi?

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Poslanec-Usvitu-Marek-Cernoch-Ze-ma-Okamura-blizko-k-Babisovi-321010

 

Jak byste zhodnotil Vaše dosavadní působení ve Sněmovně, baví Vás práce poslance?

Mě baví práce všeobecně a práce ve sněmovně by měla být pro každého ctí. Pro mě je a baví mě. Tedy na otázku, jestli z toho nejsem otrávený, jestli nelituji, tak – nelituji a nejsem otrávený. Dělám 16 hodin denně, jsem ve výborech, podvýborech, v delegaci Rady Evropy a vedle sněmovní práce, mě nejvíc baví ta regionální. Řešit konkrétní průšvihy, kterých je bohužel spousta, žádosti o pomoc od lidí, na které jiní kašlou atd. Tam je jádro té smysluplnosti. Naše hnutí nemá poslance za Plzeňský a Karlovarský kraj, tak působím mimo svého Středočeského i v těchto dvou krajích a k tomu se angažuji v boji proti násilí na ženách a v boji proti týrání dětí. Je toho fakt hodně, ale naplňuje mě to.
Nám lidem teď prostě chybí hodnoty, jako je čest, hrdost, lidskost, morálka a sociální cítění a zrovna tady musí jít v první řadě příkladem politici. Nehrabat pod sebe, ale pracovat pro lidi, pro stát. Věci se vždy dají měnit k lepšímu, tomu já věřím a udělám pro to maximum. Ale hodnotit svou práci nemůžu. To je otázka na lidi, kterým skládám účty.

Jak podle Vás funguje komunikace mezi jednotlivými kluby? Máte nějakého „kamaráda“ mimo Úsvit?

Říká se, že kamarádství v politice neexistuje, ale není to pravda. Třeba Standa Berkovec z ANO je můj dlouholetý kamarád a věřím, že už i pár dalších kolegů. Vážím si rovného chování, pracovitosti a toho, že platí dané slovo.

Jiří Dienstbier nazval návrh zákona o místní příslušnosti exekutorů z dílny Úsvitu za paskvil, byla jeho kritika oprávněná?

Pojďme se na to podívat z trochu jiného pohledu. Většina opozičních návrhů je shazována ze stolu se slovy, že je to paskvil, že je potřeba udělat komplexní návrh, že je potřeba udělat systémový návrh apod. Jsou to taková „zaklínadla“ dlouholetých stran, ale vždyť měli jejich politici takovou dobu na řešení a co se dodnes stalo? Téměř nic. Řešíme opravdu velmi palčivé problémy – divoký západ v exekucích, lichvu, nezaměstnanost, sociální politiku. A to je jen zlomek toho, co potřebuje řešení. Bohužel mám pocit, že tyto strany to ani řešit nechtějí, protože se na tom dají „udělat body“ v dalších volbách. Podívejte se na předvolební sliby a na to, jestli je tyto strany opravdu plní. Úsvit tyto problémy řešit chce, předkládáme novely a návrhy zákonů a pokud to není technicky přesně tak, jak by to mělo být, dá se to dopracovat. Legislativní proces je velmi složitý a neznám nikoho, kdo by předložil „božský zákon“, který bude vyhovovat všem a bude dokonalý. Ale od toho jsou pak výbory a možnost takový návrh doladit. Náš návrh teritoriality exekutorů je zlomový a právě systematický návrh, který má zastavit velkobyznys v exekucích a ty šílenosti, které se dějí.

Úsvit se před časem začal otřásat v základech, byla navržena rezignace Kláře Samkové, která byla původně jedničkou na kandidátce Úsvitu do Evropského parlamentu, souhlasil jste s tímto krokem, neplatí v Úsvitu presumpce neviny?

Nic se v základech neotřásá. Mělo by se to vnímat v první řadě jako krok, který by měly uplatňovat všechny politické strany a hnutí. Politik by měl vstupovat do politiky s čistým štítem, a proto u politika ani nemůže platit presumpce nevinny. Uvědomte si, jak vzhlížíme k západním demokraciím, kde za daleko menší banality odstupují ministři nebo vysoce postavení úředníci sami. Proto ani za tímto případem, o kterém si osobně myslím, že byl realizován na něčí objednávku, nehledejte nic jiného než snahu o čistou politiku hnutí.

Před třemi týdny odstoupil z pozice místopředsedy i Jaroslav Novák – Večerníček. Můžete nám říct, co dělo?

Kolega Novák odstoupil z rodinných důvodů.  Vše ostatní jsou mediální spekulace poznamenané předvolebním časem.

Pozice místopředsedy je nyní volná, budete usilovat o toto křeslo? Nebo si na něj brousí zuby ještě někdo jiný?

Pozice místopředsedy je volná a o jejím obsazení se bude v rámci předsednictva teprve jednat. Nikdo si na toto „křeslo“ zuby nebrousí, ale vidím určitě více vhodných kandidátů. Mohu-li doplnit, tak daleko větší problém řešilo hnutí s obsazením předsednictva, kde jsem byl dovolen jako pátý člen. Proto jsme teď opět plně akceschopní a jedeme naplno všichni, bez ohledu na pozice.

Měla na poslaneckém klubu dohru aféra ohledně výplat Tomia Okamury? Jak Vám nakonec vše vysvětlil?

Vysvětlení najdete v tiskových zprávách, které jsme k tomu jako hnutí vydávali a stejné informace zazněly i na klubu. Klub s těmito vysvětleními neměl problém a přijal je.

V zákulisí se šeptá, že Tomio Okamura má blízko k Andreji Babišovi, je to pravda?

V zákulisí se toho šeptá hodně, ale jsme parlamentní hnutí, tedy jednáme se všemi. Je možná pravda, že máme názorově blíže k ANO, a to z několika důvodů: také chceme změnu, a to razantní, dostali jsme na to mandát od voličů, jsme tu noví a chceme pracovat. Máme svůj program, své priority, ale pokud někdo přijde s dobrým návrhem nebo myšlenkou, podpoříme ho. Když přijde s hloupostí, nepodpoříme ho. Je to jednoduché.  Když hraje fotbal nebo hokej nároďák, lidé taky neřeší, kdo je ze Sparty nebo Slavie. Jsme tady pro lidi a ty zajímá výsledek. To je vše, víc bych o nějaké blízkosti nemluvil.

Pokud byste měl možnost složit koalici, s kým by to bylo?

Pokud by to mělo být napříč touto sněmovnou, tak si to upřímně neumím představit. Je nás 14, proto můžeme v současné koalici někoho nahradit, ale ve skládáni koalice určitě nejsme na řadě. Hnutí ANO vnímám jako jasného koaličního partnera z důvodů, které jsem již uvedl, ale ostatní… nevím.

Jak podle Vás zvládá svou roli premiér Bohuslav Sobotka, ministr financí Andrej Babiš, ministr vnitra Milan Chovanec a ministryně spravedlnosti Helena Válková?

Začnu odzadu, s paní ministryní spolupracuji velmi intenzivně, protože v rámci ústavně právního výboru pracujeme na zákonech, které se paní Válkové jako ministryně spravedlnosti týkají a zároveň jednáme například v rámci již zmíněné teritoriality exekutorů. Naše spolupráce je velmi profesionální, korektní a vážím si jí i lidsky. Je vidět, že je to žena na svém místě. Podobné rozhovory a začínající spolupráce probíhají i na úrovni ministra vnitra pana Chovance a ministra  financí pana Babiše. Pokud jde o pana premiéra, tak toho vídám často v budově, kde sídlí poslanecký klub, ale málokdy na plénu. Na větší závěry je to ještě krátká doba.

Jaký předseda je Tomio Okamura?

Řekl bych – akční. Jakkoliv se nám všichni smějí, že máme pidizákladnu, tak to je právě vhodné místo pro to, aby všechny nejasnosti, koncepce, úkoly a strategie byly projednávány intenzivně a osobně, hlavně s cílem najít řešení. A v těchto vodách je Tomio Okamura doma.


Další články