Zeman vše logicky vysvětlí a názory rádoby intelektuálů se zbortí, udeřil na odpůrce prezidenta Černoch

ROZHOVOR „Také já jsem se před volbou amerického prezidenta zúčastňoval různých debat v médiích a byl jsem vždy za zlého kluka, když jsem tam tvrdil, že náš prezident a Donald Trump mají dost společného v tom, jak se otevřeně vyjadřují k některým palčivým tématům, a že to není vůbec na škodu,“ říká místopředseda hnutí Úsvit–Národní koalice a poslanec Marek Černoch. K možné kandidatuře prezidenta Zemana a k jeho dosavadnímu působení pak doplňuje: „Pan prezident se zapojil do tématu migrace a bylo to jen dobře. Kdyby tuto otázku řešili dejme tomu ti, co se dnes rozhodují o kandidatuře na Hrad, tak bychom se museli potýkat s nepříjemnými problémy, které dnes můžeme pozorovat v Německu či jinde v Evropě.“

 

Prezident Miloš Zeman se rozhoduje, zda bude podruhé kandidovat. Je jeho rozhodnutí a pak i výsledek volby důležitým mezníkem, který určí další směřování této země, nebo vzhledem k významu jeho funkce fakticky o nic nejde? A půjde vůbec Miloš Zeman do voleb, podle vašeho názoru? Často se také hovoří o rozdělení společnosti na obdivovatele a odpůrce současného prezidenta, myslíte si, že je to opodstatněné, anebo příliš zveličené?

Začnu spíše od konce. Rozhodnutí Miloše Zemana o tom, jestli bude znovu kandidovat, závisí především na jeho zdraví. On už si jednou volbou prošel a je si vědom toho ohromného tlaku, který kolem kampaně vždy bývá. Má také už o několik let navíc, takže právě aktuální stav jeho zdraví bude pro něj tím rozhodujícím faktorem. Jinak prezidentský úřad má určitě velkou důležitost a váhu, i když česká hlava státu nedisponuje až tak významnými pravomocemi, jaké jsou uzákoněné v jiných státech. Může ale vetovat rozhodnutí Sněmovny, vyhlašovat amnestie a má i řadu dalších důležitých kompetencí, jimiž je schopen ovlivňovat politiku.

To rozdělení na příznivce a zaryté odpůrce Miloše Zemana u nás skutečně funguje a někdy se oba tábory celkem dost zbytečně provokují. Pan prezident někdy něco řekne, o čem je přesvědčený, a to pak vyvolá vzrušené diskuse. Mělo by se to brát více s nadhledem, ale zatím některé výroky skutečně rozdělují společnost.

Nejobecněji řečeno, v čem Miloš Zeman jako prezident republiky prospívá v poslední době české společnosti, a v čem jí škodí? Jak posuzovat jeho podporu Donalda Trumpa, vytěžování tématu migrace, kritiku Merkelové a politiků EU či vyjádření nechuti nad Chovancovým „centrem proti propagandě“, to znamená témata, která teď prezident zmiňuje nejčastěji?

Pan prezident se zapojil do tématu migrace a bylo to jen dobře. Kdyby tuto otázku řešili jiní lidé, dejme tomu ti, co se dnes rozhodují o kandidatuře na Hrad nebo například pan Janda, tak bychom se museli potýkat s nepříjemnými problémy, které dnes můžeme pozorovat v Německu, v Dánsku či jinde v Evropě. A právě ta jeho prohlášení ohledně nelegální migrace rozvířila ve společnosti vzrušené diskuse.

Já si myslím, že to je jen v pořádku, když se vyjadřuje k závažným problémům, ať už zahraničním nebo domácím, jako byl například záměr na zrušení užitečných dětských center Klokánek. Miloš Zeman je opravdu chytrý člověk, ví, co dělá, a někdy těmi svými prohlášeními chce nastartovat vhodné řešení určitých záležitostí. Na druhou stranu ale někdy i přestřelí a začne se pak zabývat věcmi, které by měl nechat být, jako byla například kauza s Pussy Riot.

Kauza Peroutka a Mynářova bezpečnostní prověrka jsou už evergreen stejně jako vydírání Jindřicha Forejta, příběhy o prostituci na Pražském hradě, podnikání Martina Nejedlého a podobné kauzy. Číhá někde na prezidenta průšvih, který mu případnou kandidaturu může totálně zbortit?

Já se domnívám, že tyto případy se v prezidentské kampani vytahovat budou, ale nijak zvlášť Miloši Zemanovi neuškodí, jelikož se o nich stále hovoří. Kauza pana Forejta byla vyřešena správně, on se k tomu postavil způsobem, jakým měl, takže v této souvislosti nemůže prezidentovi nikdo nic vyčítat. Ty záležitosti, které jste jmenoval, jsou už „odehrané balony“, a pokud se nenajde něco nového, závažného, případnou kandidaturu Miloše Zemana by ohrozit neměly.

Prezidentští kandidáti, kteří se hlásí nebo se o nich mluví: Michal Horáček, Marek Hilšer, Jiří Drahoš, Martin Stropnický, Jaroslav Kubera. Koho z nich má šanci Zeman porazit? Padla úvaha, že druhé kolo Zeman pravděpodobně vyhraje, ale může být vyřazen už v prvním kole. Co třeba kdyby přišel někdo ,,zemitější“ než Zeman, třeba senátor Kubera?

Ano, senátor Kubera, jak jste řekl, je zemitý, svérázný politik, což mají Češi rádi, takže není bez šancí. Ale jsou tady i další možní kandidáti, například syn Jana Wericha Jiří Petrášek, ten by mohl mít také úspěch, protože u nás máme rádi osobnosti se smyslem pro humor, jež říkají otevřeně své názory bez přehnané politické korektnosti, prostě ty, které se s tím nemažou. Co se týká akademiků, tak ti pak mají dobré vyhlídky ve velkých městech, nicméně si myslím, že pokud se rozhodne kandidovat Miloš Zeman, současní kandidáti ho zcela zásadně ohrozit nemohou. Určitě ne takový pan Horáček, který se už prezentuje s jistou arogancí a s přehlížením části společnosti. Měla by to být opravdu osobnost, o které se dá říct, že je prezidentem všech. Přímá volba prezidenta je totiž velmi důležitým demokratickým nástrojem.


Další články