Novela občanského zákoníku

Neuplynul ani rok a Ministerstvo spravedlnosti přišlo s návrhem novely občanského zákoníku. Přitom Úsvit přímé demokracie byl jedinou stranou, která reálně usilovala o odložení tohoto zákona o rok – Tomio Okamura byl vloni v listopadu za premiérem Jiřím Rusnokem ve chvíli, kdy se zákon dal ještě odložit. Pan Rusnok s tím tehdy nesouhlasil. A s odkladem nesouhlasil tehdy ani Bohuslav Sobotka ani ostatní parlamentní strany, takže zůstal Úsvit ve své snaze osamocený. A občanský zákoník tak začal od ledna platit.

Začít velkou novelizovaci tohoto zákona necelý rok poté, co začal platit, tedy ve chvíli, kdy neexistuje analýza praktických dopadů tohoto zákona, nepovažuji za systémově správný krok. Ale dílčí legislativně-technické změny a úpravy problematických částí jsou v tomto případě potřeba. Autorem této novely je prof. Karel Eliáš, který absolutně nekomunikuje s Ministerstvem spravedlnosti. On je snad majitelem práva nebo zákonů? Není. Ministerstvo musí dát jasně najevo autorům zákonů, že parlament a ministerstvo jsou těmi, kdo rozhoduje.

Ústavně-právní výbor tak přijal v pátek na svém výjezdním zasedání ve Špindlerově mlýně usnesení, že novelizovat je třeba právě dílčí změny, které jsou problematické. S Občanským zákoníkem má problémy například Klokánek, kde se to dotýká dětí, které to mají již tak těžké, a pokud ještě bojují se zákoníkem, je to špatně!

Sporných bodů je ale víc. Například pokud jde o internetový prodej, kde není zcela jasné, za jakých okolností a jakým způsobem se může vracet zboží. Je potřeba dořešit také otázku dědictví, souhlasu s pitvou a použitím svého těla po smrti či práva spojeného se zastavením pachatele do příjezdu policie a další body. Občanský zákoník se dotýká každodenně každého z nás a musí být maximálně funkční.


Další články