Šikana živnostníků

Že pro pro ministra průmyslu a obchodu pana Mládka z ČSSD jsou živnostníci parazité, už nám ukázal ve svém známém projevu. Nyní se ale zdá, že jsou trnem v oku nejmocnějšímu a vlastně asi jedinému oligarchovi v zemi. Jinak si nedovedu vysvětlit bič, který na ně chystá. Online registrační pokladny.

Argumentů, jak živnostníci vysávají systém a prohýbají se pod tíhou všech výhod, které narozdíl od zaměstnanců mají, bylo těmito vládnoucími stranami vypouštěno do éteru víc než dost a všichni je znají nazpaměť. Jen stručná rekapitulace. Živnostníci mají menší odvody na sociálním a zdravotním pojištění, platí menší daně, navíc určitě všichni šidí svoje účetnictví a okrádají tak stát a potažmo tak svoje ostatní spoluobčany.

Pojďme se ale podívat na to, kdo opravdu živnostníci jsou. V první řadě jsou to osoby, které se dokážou o svoje živobytí postarat samy a nezatěžují stát žádnými sociálními nároky. Jsou to osoby, které za veškeré své ekonomické počínání od A do Z ručí absolutně vším, co mají. Jsou trestně odpovědní, jsou hmotně odpovědní a za všechno ručí veškerým svým majetkem bez limitu . Co na to státní zaměstnanci??? Živnostníci jsou  tvůrčí osoby, které všechnu tuto zodpovědnost přijmou, místo aby stály fronty na dávky na sociálce nebo na úřadech práce, které mimochodem stejně  absolutně nefungují a veškerý trh práce zastávají pouze soukromé agentury. Jsou to lidé, kteří investují svého tvůrčího ducha do rozvoje své obživy a místo toho,  aby čekali na volné místo na trhu práce, často dokonce sami tato místa vytvářejí. Od státu nedostávají prakticky nic. Nemocenská je tak směšná, že i když je někdo z nich nemocný, nestojí mu ani za to nějakou žádat, nemluvě o tom, že si ve většině případů nemůžou ani žádné prostoje dovolit. S mateřskou dovolenou je to podobné, a ani po návratu z ní jim nikdo místo v businessu nedrží. Dovolenou nemají , a když si volno udělají, je vždy neplacené a musejí si na něj nejen vydělat, ale musí si spolu s tím vytvořit i rezervu pro výpadek příjmu. A místo toho, aby byl stát za takové lidi vděčný, je jim trnem v oku, a tak se jim snaží ztrpčit život, jak to jen jde.

Pomineme teď třeba naprosto nepřehledný a složitý daňový systém, který v podobě vedení účetnictví stojí každého živnostníka nemalé prostředky, protože málokterý z nich jej zvládne vést sám a sám se rovněž školit v každoročních změnách, které stát neustále generuje. Vraťme se k tomu neuvěřitelnému nápadu s online registračními pokladnami. Zaplatíme za to úplně všichni, živnostníci nejvíc. Dnes už je jasné, že na celý systém neproběhne veřejná soutěž. Proč? Systém bude podléhat utajení, tak to prostě nejde. Tudíž náklady na něj mohou být,  a zcela jistě budou,  astronomické. Víme dobře, kolik nás už stál daleko systémově jednodušší projekt Opencard, který je tak tak funkční. Víme dobře, jak je na tom s funkčností o mnoho jednodušší dopravní registr, který zpracovává jen nepatrný zlomek dat, který by měl zpracovávat tento megalomanský projekt online pokladen. Toto zkrátka bude pouze průšvih, do kterého proteče obrovské množství peněz, navíc nekontrolováno komu a kam. K tomu se dá předpokládat, že projekt zaměstná minimálně stovky dalších státních úředníků, kteří budou měsíc co měsíc placeni z daní. Živnostníci budou muset celou technologickou část uhradit ze svých příjmů. Nákup vlastní pokladny, všudypřítomné připojení k internetu a ztráty způsobené nemožností učinit obchod, pokud něco z toho selže. Dovedu si živě představit, jak stánkař na farmářském trhu v Horní Dolní čeká u každého párku v rohlíku nebo natočeného piva na online kód z tohoto Babišova nesmyslu. Nevím, kolik si pan vrchní oligarcha představuje, že tímto nesmyslem získá navíc do státní pokladny, když příjem z daní OSVČ byl 2,9 mld Kč. Tady chce najít těch 200 mld, které svým nebohým voličům sliboval? Myslím, že nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že nás to bude nakonec stát mnohonásobně víc.

Často byla v souvislosti s tímto projektem slyšet slova o inspiraci z okolních zemí, zejména z Chorvatska. Jednak nechápu, proč bychom se měli inspirovat od země s ekonomikou na hraně krachu, navíc systémem, který tam nikomu nic nepřinesl, naopak způsobil chaos, nechuť občanů a skokově rostoucí nezaměstnanost. Toto chceme? Co přinesla státu účtenková loterie na Slovensku? Figu borovú, dalo by se říct. Česky řečeno nic. Státu vůbec nic a ostatním jen potíže.

Na závěr bych ale rád zmínil ještě jedno hledisko, o kterém se taktně mlčí. Určitý výběr úředníků, bude mít v reálném čase dohled absolutně nad jakýmkoliv obchodem. Bude v reálném čase vědět, kdo od koho, za kolik a co nakupuje, kdo komu, za kolik a co prodává. Takto okamžitá data se stanou ve svém principu okamžitě prolomením jakéhokoliv obchodního tajemství, okamžitým vyzrazením jakékoliv obchodní strategie a jejich zneužití na konkurenčním trhu bude prakticky nekonečné. A stát v žádném případě nebude schopen utajení těchto dat garantovat, protože lidského faktoru bude v soukolí tohoto systému až příliš mnoho a korupční potenciál tohoto systému bude velmi velký a velmi lákavý. Toto opravdu chceme? No někdo evidentně ano.
A tak je na čase se důrazně ptát. Potřebujeme opravdu zlikvidovat tu část občanů, kteří se o sebe dovedou postarat a stát nepotřebují? Nebo snad opravdu potřebujeme, aby úřednický výběr patřící pod našeho vládnoucího oligarchu měl dohled nad všemi transakcemi malého a středního podnikání? Opravdu chceme, aby tito lidé pod tíhou byrokracie houfně svoje podnikání rušili a začali poprvé natahovat ruce ke státu? Potřebujeme vůbec takový systém, který do státní kasy pravděpodobně nic nepřinese, spíše naopak?
Neměla by naše vrchnost hledat rezervy spíše ve stále rostoucích a neudržitelných nákladech státu, způsobených obrovskými pofidérními dotacemi eko-agro businessu či nevýhodnými nákupy v rámci státních zakázek?. Neměla by hledat rezervy ve vyvádění zisků do offshorových rájů, schovaných za anonymními akciemi?  Jsem si jistý, že jen za těmito problémy se schovávají desítky, ne-li stovky miliard. Jenže ono je mnohem snadnější šikanovat malé a bezbranné  než velké a mocné nebo si dokonce vypouštět vlastní rybník…


Další články