Vyčerpávající boj proti těžbě zlata podpořila v Mokrsku řada osobností

V sobotu jsem se zúčastnil happeningu v Mokrsku s trefným názvem Dobrá nálada nad zlato:). Je absolutní nesmysl zničit tak nádherné prostředí a zanechat „spálenou zem“, která by zůstala po kyanidovém loužení. V kraji kolem Slap jsem vyrůstal, je to opravdu krásné prostředí a udělám vše, aby tato krajina zůstala taková jaká je.

Happening v Mokrsku.
Happening v Mokrsku. Autor: Markéta Jankovská

4.5.2014 00:25

Mokrsko – Bránit přírodu proti zlatokopům dalo starostům nejen na Příbramsku za poslední rok pořádně zabrat. Semináře, přednášky, besedy a tak dále. Sobota na louce v Mokrsku pod Veselým vrchem sice nese stejné téma, ale nad „zlatem“ tu převyšuje dobrá nálada.

„Je to svým způsobem odměna pro lidi. Tady dnes nejde o problémy, které s možnou těžbou zlata máme všichni, ale spíš o odměnu za práci. Je vidět, že tématika lidi zajímá, protože i přes špatné počasí je velká účast,“ těší Jiřího Bendla, šéfa pořadatelského sdružení Čechy nad zlato.
Akci přijely podpořit desítky starostů, politici i zástupci sportovců. „Byla tady paní Čáslavská, která na akce, pokud vím, moc nejezdí. Navíc má dnes narozeniny, takže jsme jí mohli popřát. Byl tu i pan Vítek, bývalý diskař, Daniela Kolářová, měl by přijet i Oldřich Kaiser. Jsou tu politici Miloš Babiš, Radek John, Miloš Kužvart, Jiří Kobza, Marek Černoch, Pavel Telička… Úplně se bojím jmenovat, abych na někoho nezapomněl. Jsou to ale lidé, kteří se tu nevzali náhodou. Pomáhají nám už dlouho,“ vysvětluje Jiří Bendl. Na otázku, čí účasti si nejvíc váží, bez ostychu odpovídá, že Věry Čáslavské.
Nikoho nepřekvapuje, že vidí v družném hovoru s ostatními Václava Vydru, který nepřijel jinak než v doprovodu svých milovaných koní z Malčan u Slapské přehrady. Proslovy všech hostů na pódiu měly jednoho společného jmenovatele, tedy snahu o zachování Středního Povltaví v celé své kráse.
„Problém kyanidového loužení se táhne odtud až do Štrasburku. Jediná cesta, jak to jednou provždy zarazit, je dosáhnout direktivy evropské komise o zákazu kyanidového loužení. Zatím je to na půli cesty, je to spousta lobbování, tvrdé práce,“ promlouvá do mikrofonu absolvent přírodovědecké fakulty, kandidát do euro parlamentu Jiří Kobza z Úsvitu Tomia Okamury.

Poslanec a člen hnutí ANO 2011 Miloš Babiš viděl v Kyrgyzstánu na vlastní oči loužení zlata kyanidem a měl prý tu čest mluvit s místními domorodci. „Co vyprávěli, bylo zdrcující. Viděl jsem jednu cisternu s kyanidem za druhou, pohled to byl děsivý. Doufám, že něco takového tady u nás nedopustíme,“ převzal slovo Miloš Babiš, jehož poprosil o pomoc starosta Chotilska Jiří Šťástka. „Je mi nesmírnou ctí. A to, že tady můžeme být a usmívat se, je velkou zásluhou Heleny Jantačové, s kterou se mi podařilo přes výbor životního prostředí prosadit usnesení, aby vláda urychleně přijala surovinovou politiku a horní zákon. Teď není tah na nás, ale vláda musí urychlit svoje kroky,“ dodává Babiš.
Helena Jantačová je právní zástupkyní Chotilska. Jen mimochodem prohodila jedinou větu: „Ministerstvo životního prostředí svými kroky uznalo, že své řízení od samotného počátku vede špatně.“
To hlavní ale bylo bavit se. Zpívalo se, tančilo, poslouchalo, hrálo se divadlo, pilo, jedlo, smálo. Hřebem večera byla Balónová fiesta, při níž se vzneslo do vzduchu sedm nasvícených balónů a pak následoval ohňostroj.

„Ještě před tím jsem ale všem předal vzkaz od prezidenta Miloše Zemana, kterého jsme sice zvali, ale nepřijel. Poslal nám zdravici s přáním všeho nejlepšího. Víme, že od počátku stojí v této věci při nás,“ připomíná Jiří Šťástka.

Autor: Markéta Jankovská

.


Další články